AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 15 Kasim 2018 Persembe 20:55
İLÇE BİLGİSİ RESMİ KURUMLARBELEDİYEMAHALLELEREĞİTİM SAĞLIKHAL FİYATIESNAFLARIMIZ
KUMLUCA HAVA DURUMU
KUMLUCA
ATATÜRK’ÜN SERİK’E GELİŞİ

1930 yılı Mart ayının başlarında Atatürk İzmir’deydi. 4 Mart 1930 tarihinde, İzmir’den Aydın treni ile hareket eden Atatürk, 5 Mart 1930’da Aydın’a geldi. Aynı akşam Denizli’ye hareket eden Mustafa Kemal, Isparta, Burdur ve ardından 6 Mart 1930 günü öğleden sonra, 16.00’da Antalya’ya geldi. Atatürk’ün geleceği haberi kentte büyük sevinç yaratmıştı. Sokaklar aydınlatılmış, temizlenmiş ve birçok yere zafer takları kurulmuştu. Kepez’den şehre kadar halk, yolun iki yanını doldurmuştu. Mustafa Kemal’i taşıyan otomobil durduğunda “Hoş geldin, Sefalar getirdin. Yaşa var ol Gazi” sesleri yükseldi. Ata’larına çok  şey borçlu olan halk onu yakından görmenin sevincini, heyecanını yaşıyordu. Yeni Kapı’da, Valiliğe ait iki katlı köşk, Ata’nın ikametine ayrılmış ve halk  köşkü elbirliği ile baştan başa sade ama temiz eşyalarla donatılmıştı.

Karşılama töreni bittiğinde köşke geçildi. Köşkün önünde toplanan halkın bitmeyen sevgi gösterileri nedeniyle, Atatürk balkona çıkarak halkı bir kez daha selamladı. Akşam, onuruna verilen yemek sırasında Türk Ocağı’nın düzenlediği gösterileri izledi.

7 Mart 1930 Cuma günü tüm ilçe ve köylerden Gazi’yi görmek, saygılarını sunmak için gelen heyetler, köşkün etrafını doldurmuştu. Köşkün balkonundan Antalya halkına kısa bir konuşma yaptı ve Türk Ocağı’na gitti. Ocak kütüphanesi, sineması ve diğer salonları gezerek görevlilerden ocağın durumu ile ilgili bilgiler aldı.

8 Mart Cumartesi günü Arapsuyu’nda pirinç ziraatı yapılan Mursi Çiftliğine gidildi. O taritte henüz Konyaaltı’nda yol olmadığı için buraya Rüstemiye gemisi ile gidilmişti. Atamızın yanında; Dâhiliye Vekili Şükrü Kaya, Ordu Müfettişi Fahrettin Paşa, Vali Faiz Bey ve mebuslar bulunuyordu. Burada öğle yemeği yenildi.Ardından gazi ve yanındakiler vapur ile Antalya sahillerini gezdi. Heyettekiler özellikle büyük şelaleden etkilendiler.

Daha sonra karadan bugünkü Lara yolu üzerinde Rumkuş mevkiine gidildi. Atatürk ordan denizi, karşı sahilleri, karla örtülü Beydağları’nı uzun uzun seyretti: “Hiç şüphesiz ki Antalya dünyanın en güzel yeridir.”demekten kendini alamadı. “Rumkuş” olduğunu öğrenince Türk topraklarında Türkçe isim olması gerektiğini söyleyerek adının “Erenkuş” olarak değiştirilmesini istedi.

Tarihe ve eski eserlere son derece önem veren Atatürk, 9 Mart Pazar günü öğleye doğru Serik Büyükbelkıs köyündeki Aspendos Antik Tiyatrosu’nu görmeye gitti. Serik ve Belkıs’ta toplana halkın sevgi gösterileri içinde Aspendos’a ulaşıldı. Tiyatronun önüne Yörük çadırı kurulmuş, her taraf bayraklarla donatılmıştı. Tiyatro, Antalya Müzesi Müdürü Süleyman Fikri Bey’in rehberliğinde gezildi. Atatürk, tiyatronun dünyadaki benzerleriyle karşılaştırmasını yaparken sanat tarihi arkeoloji alanında sahip olduğu engin bilgilerini ortaya koydu. Aspendos Tiyatrosu’nun derhal onarılarak ziyarete açılması için direktifler verdi. Dönüşte yol üzerinde bulunan Osman Ağa’nın narenciye bahçesini gezdi;bahçedeki çalışmaları yakından izledi ve bu çalışmalar, Atatürk tarafında takdirle karşılandı. Akşam Yeni Kapı’da halk,Ata’mızın onuruna oyunlar oynadı; türküler söyledi.

10 Mart Pazartesi gününü Atatürk; köşkte, Antalya Müzesinden getirilen birkaç el yazması tarih kitabını ve Kuran-ı Kerim’i incelemekle geçirdi.

11 Mart Salı günü Atatürk, deniz yoluyla devam edeceği yurt gezisine program değişikliğiyle son vererek Burdur üzerinden kara yoluyla dönüş hazırlığına başladı ve 12 Martta Gazi, yanındaki heyetle Ankara’ya uğurlandı. Yapılan uğurlama töreninde Atatürk, Antalya’ya tekrar geleceğine söz verdi

 
7051 Kere Okundu

KAYMAK SERACILIK
DETAY
2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com