AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 15 Kasim 2018 Persembe 21:11
İLÇE BİLGİSİ RESMİ KURUMLARBELEDİYEMAHALLELEREĞİTİM SAĞLIKHAL FİYATIESNAFLARIMIZ
KUMLUCA HAVA DURUMU
KUMLUCA
SERİK’İN COĞRAFÎ YAPISI


COĞRAFÎ YAPI

Yüzölçümü 1353 km2 olan Serik ilçesi; doğuda Manavgat ilçesi, güneyde Akdeniz, batıda Aksu ilçesi, kuzeyde de Burdur ve Isparta illeriyle çevrilidir.

İlçenin verimli toprakları kuzeydeki Batı Toroslar’dan başlayarak ilçeyi güneyden çevreleyen Akdeniz kıyısına kadar uzanır. İlçenin batısı sınırını Aksu Irmağı, doğu sınırını ise Köprüçayı belirler. İlçenin kuzey kesimi Kuyucak Dağı ile çevrilidir. Bu dağlık alanın yüksek kesimlerinde hayvancılık açısından önem taşıyan yaylalar bulunur.

İlçe topraklarının bir bölümü kızılçam, sedir ve karaçam ormanlarıyla kaplıdır. Bu bölgeden çıkan bereketli sular, Aksu ve Köprüçay ırmaklarında toplanarak Akdeniz’e dökülür. Bu akarsular, doğuda ve batıda yer yer ilçenin doğal sınırını oluşturur. İlçenin su kaynaklarını besleyen dere ve göller bulunmaktadır. Bu göllerin bir kısmı günümüzde kurumuştur ve kuruyan bu göller tarım alanı olarak kullanılmaktadır.

İlçenin önemli ırmak ve dereleri şunlardır:

AKSU IRMAĞI

Bu ırmak, Eğirdir Gölü’den çıkarak Antalya sınırına gelene kadar Gebiz nahiyesinde Göksu, Kırkgeçit, Küçük Aksu, Melli nahiyesinde Bulanık, Karacaören ve Kovacık dereleri ile beslenir. Solak civarında Sarısu deresini bünyesine alıp Boztepe Kumköy civarında denize dökülür.

KÖPRÜÇAY IRMAĞI

Serik ilçesinin doğu sınırını Köprüçay oluşturur. Manavgat’ın Devre Yaylası Dağları’nda doğan muhtelif derelerin birleşmesiyle büyür; Düzağaç ve Zerk köyleri arasındaki diğer dereler bu çaya katılır. Olukköprü mevkiinde derin ve kesif bir çay manzarası alır. İlçenin tarım arazilerini sulayan en önemli kaynaktır.

AKBAŞ DERESİ

Gebiz’in Ağıllı Yayla tarafından doğarak Akbaş köyüne gelen dere, Karataş köyünden geçtikten sonra Bucakköy’de Köprüçay’a karışır. Bu dere kereste nakliyatına elverişlidir.

ÜRÜNDÜ DERESİ

Hacıkayası mevkiinden başlayarak Sarıabalı’nın Yemişlitahta Mahallesin’den Üründü Köyüne geçen dere, Burmahancı ve Ayanos (Yeşilyurt) tarafından gelen başka bir dere ile birleşip Acısu Deresi’ne dökülür.

ACISU DERESİ

Büğüş dağlarından başlayarak Yanköy’de “Corlan” adını alan dere, Pınarcık tarafından gelen deren ile Karıncalı “Tehnelli” kemeri altında birleşerek Kayaburnu ve Kadriye’den geçip Boğazak’tan denize dökülür.

BEŞGÖZ DERESİ

Gebiz’in Yumaklar köyü dağlarından doğup Kumköy civarından denize dökülür. Üzerinde beş gözü bulunan bir kemer bulunur. Günümüzde kemerlerden dört tanesi ayaktadır.

Yüzünü denize döken Serik, sırtını Toroslara dayamıştır. Bu bölgede önemli zirveler vardır. Bu zirveler ve yükseklikleri şöyledir:

Ovacık (Ufacık) Dağı 2003 m

Bozkaya Dağı 756 m

Katran Dağı 1386 m

Akdağ Dağı 1508 m

 
3269 Kere Okundu

KAYMAK SERACILIK
DETAY
2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com